Vernisáž sôch Richarda Keťka

18. jún 2014

18.6.2014 vo večerných hodinách sa v Art Hoteli Kaštieľ uskutočnila slávnostná vernisáž sôch slovenského sochára Richarda Keťka, ktorá otvorila výstavu jeho sôch v priestoroch anglického parku pri kaštieli.

Výstava sochárskych diel Richarda Keťka, tohto neprehliadnuteľného súčasného slovenského sochára, je prierezom jeho autorskou tvorbou, prezentáciou najnovších sochárových diel a otvoreným pohľadom do sveta tohto “enfant terrible” aktuálnej domácej výtvarnej scény.

Jeho ťažiskovou výtvarnou témou je ženské telo. Ladné, no dynamické krivky mohutnej sily zachytené v samozrejmých a napriek tomu šokujúcich pózach. Nežné tvary zhmotnené v tvrdom, lesklom a chladnom kove pôsobia v jeho interpretácii provokujúco a vyzývavo. Aj keď neprináša kompletnú figúru a pracuje iba s jej fragmentmi, pózou a akciou. To je to, čo je na jeho tvorbe originálne a jedinečné. Hoci Keťkove anatomicky a technicky dôsledne prevedené sochárske objekty sú výtvarne chladné, majú v sebe neobyčajné erotický potenciál. Dráždia naše zmysly, znepokojujú a otvárajú v nás tajné zákutia fantázie. Hovoria o nás viac ako si chceme priznať, demaskujú nás.

Sochy Richarda Keťka už boli inštalované na verejných priestranstvách v mnohých svetových metropolách a vždy zaujali. Nielen dokonalosťou tvaru a prevedením. Je v nich totiž čosi ako zrkadlo. V ktorom sa ale nevidíme takí akí by sme chceli byť, ale akí sme...

Článok o vernisáži si môžete prečítať v magazíne Slovenka.