fbpx

Najstarší anglický park na území dnešného Slovenska

Park

Nedohľadná zeleň tristoročného 17 hektárového anglického parku s romantickými zákutiami, vzácnymi drevinami, meandrami cestičiek, ktorý sa končí na nekonečne rovnom horizonte podunajskej nížiny poskytujú kráľovské vyžitie pre telo i pre dušu..

Vo svojej dobe bol jedným z prvých, ak nie vôbec prvým, anglickým prírodno – krajinárskym parkom na území horného Uhorska. Aj v súčasnosti tu typické prvky anglického parku v alejách a cestičkách v okolí kaštieľa.

V 18. storočí ho dopĺňali kamenné skulptúry, záhradné pavilóny, skleník a rôzne iné atraktivity. Nie je ničím výnimočným stretnúť v parku voľne pobehujúce bažanty, zajace a občas sem zabehne nejaká tá líška. Tento hedonistický svet zelene je dnes obohatený o otvorený vyhrievaný bazén so slnečnou terasou a barom.

Danielia obora

Od roku 2012 patrí k stálym obyvateľom anglického parku pri Tomášovskom kaštieli aj stádo danielov. Z jedného samčeka a dvoch samičiek sa veľkosť stáda do roku 2018 zvýšila už na 11 danielov.

Váš strom v parku

Ponúkame Vám možnosť zasadiť si v kaštieľnom parku strom na počesť Vašej svadby, narodenín, výročia alebo inej významnej príležitosti. Radi Vám poradíme s výberom stromu aj miesta zasadenia. V prípade záujmu nás môžete kontaktovať na eventy@hotelkastiel.sk.

E-kolobežka

Našim hosťom ponúkame možnosť vypožičania E-kolobežky na využitie v parku a v okolí kaštieľa. K dispozícii sú 2 kolobežky, ktoré si podľa dostupnosti môžete požičať na recepcii.

E-kolobežka na 1 hodinu7 EUR
Kolobežka

Významné druhy drevín v parku

Na prechádzke v kaštieľnom parku na Vás čakajú informačné tabule, na ktorých sa dozviete viac informácii o týchto vzácnych drevinách.

Medzi vzácne druhy drevín patria desiatky rozvoľnených skupín borovíc čiernych (Pinus nigra)  a borovíc lesných (Pinus silvestris), ktoré dopĺňajú pôvodný lužný les tvoriaci obvodovú zeleň kaštieľa. Tieto borovice tu boli vysadené asi pred 150 rokmi.

Park bol v histórií od 18. storočia z väčšej časti tvorený domácimi listnatými drevinami ako sú javory, duby, jasene, lipy, bresty a postupne pôvodnými majiteľmi kaštieľa dosádzaný cudzokrajnými druhmi drevín, ktoré si nosili z ďalekých ciest po Európe a Ázii.

V parku sa nachádza množstvo nepôvodných druhov ako sú pagaštany (Aesculus hippocastanum), agáty (Robinia pseudoacacia), ktoré sa v histórií používali na výsadbu alejí. V parku na lúke po pravej strane nádvoria sa v priehľade vyníma veľmi vzácny strom ginko dvojlaločné (Gingko biloba), ktoré má odhadom asi 250  rokov a obvod kmeňa je úctyhodných 280 cm. Neďaľeko od ginka sa nachádza pôvodný amfiteáter, ktorý sa dá využiť na rôzne hudobné, scénické a filmové predstavenia.

O kúsok ďalej sa nachádzajú asi 100 ročné katalpy (Catalpa bignonioides). V rozľahlom parku sa nachádzajú aj tri exempláre borievky (Juniperus virginiana), ktoré majú asi 120 rokov. Z ostatných drevín tu môžeme nájsť gleditchie (Gleditsia triacanthos), celtisy (Celtis occidentalis), bresty (Ulmus laevis, Ulmus glabra).

Po vnútornom obvode nádvoria sa na novo vysadilo 16 strihaných tisov v tvare kužeľa, ktoré tu boli pôvodne v 19 storočí.

V predpolí kaštieľa pred hlavným schodiskom na osi kaštieľa sa nachádza kruhový ornamentálny záhon so strihaných buxusov a letničiek. Tento záhon sa tu pôvodne nachádzal na prelome 19. až 20. storočia.

V jarnom období je park posiaty farebnými kobercami kvetov ako sú snežienka (Galanthus nivalis), kvitnúce na bielo, pestrofarebne kvitne dymnivka (Coridalis cava), na žlto kvitnúce druhy blyskáč (Ficaria verna), krivec (Gagea lutea), na fialovo kvitne pľúcnik (Pulmonária officinalis), modrica (Scilla muscari) a fialka (Violla).

Park je v súčasnosti priebežne obnovovaný novými drevinami, pričom sa zachováva jeho pôvodný ráz.