250. výročie postavenia kaštieľa

1. marec 2019

“A čo je mladosť? Dvadsať päť rokov?“ Toto slávne dvojveršie napísal známy slovenský spisovateľ Andrej Sládkovič vo svojej slávnej Maríne.

V prípade kaštieľa to nie je dvadsaťpäť, ale dvestopäťdesiat rokov. A ako sa hovorí ľudom, tak isto môžeme povedať aj o kaštieli - starne do krásy.

V roku 1766 si barón Ján Jeszenák nechal postaviť barokový kaštieľ v Tomášove ako svoje vidiecke šľachtické sídlo, ktoré bolo dokončené o tri roky neskôr, v roku 1769. Od vtedy prešiel vlastníctvom šľachtických rodín Draškóciovcov, Vayovcov a Strasserovcov, stal sa majetkom štátu, neskôr sa opäť dostal do rúk Strasserovej rodine a od roku 2011 je kaštieľ taký, ako ho poznáte dnes. Od jeho postavenia prešlo krásnych 250 rokov plných udalostí, ktoré ho formovali až do súčasnej podoby.

Viac o histórii kaštieľa si môžete prečítať v sekcii História.

Dôležitý medzník pre kaštieľ v nedávnej histórii bol máj 2011. Z chátrajúceho historického objektu sa stalo hotelové zariadenie vysokého štandardu a toto bývalé šľachtické sídlo otvorilo brány pre verejnosť. Dnes kaštieľ hostí niekoľko svadieb do roka a víta domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.

Od znovuotvorenia kaštieľa sme sa aj vďaka Vám mali príležitosť zlepšovať a rásť. Ďakujeme Vám za Vašu dôveru a pozývame Vás, aby sme spolu písali kaštieľu históriu aj na ďalších 250 rokov.

Myslíte, že by bol barón Jeszenák hrdý na svoje pôvodné sídlo? Dajte nám vedieť na našich sociálnych médiách (Facebook, Instagram).